پروانه مافی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با اخبار و شایعات مطرح شده در رابطه با فیلترینگ تلگرام ، بیان کرد: صیانت از امنیت ملی در فضای مجازی هدف درست و مورد وفاقی است که باید از روش درستی محقق شود. ما در مواجهه با چالش های نوظهور عمدتا به سراغ روش های ناکار آمد رفته ایم و فیلترینگ نیز یک روش سلبی است. تجربه نشان داده روش های سلبی نه تنها اهداف را محقق نمی کنند بلکه با عوارض اجتماعی نیز همراه هستند. بزرگ ترین عارضه فیلترینگ تلگرام، تعمیق بی اعتمادی موجود میان مردم و دستگاه های مسئول است. زمانی می توان تلگرام را فیلتر کرد که نیاز به این پیام رسان را در جامعه کاهش داده باشیم.

وی در ادامه گفت: باتوجه به واقعیت های موجود از عقبه پیام رسان تلگرام  زمانی که نیمی از جامعه ایران در فضای تلگرام فعالیت می کنند، تردیدی نیست که باید با نگاه امنیت ملی نیز به این موضوع نگاه شود و برای آن تصمیم گیری کرد. بنابراین بر روی اینکه چه باید کرد، تقریبا اختلاف نظری وجود ندارد. آنچه که باید محقق شود حفظ امنیت ملی در فضای مجازی و صیانت از اطلاعات و داده های تولید شده در میان آحاد مردم و امکان عدم سوء استفاده دشمن از این اطلاعات است.

نماینده مردم تهران در مجلس، گفت: مسئله از تفاوت در روش ها آغاز می شود. تجربه چند سال اخیر در کشور ما نشان داده که عمدتا به سراغ روش های ناکارآمد رفته ایم، ناکارآمدی روش ها نیز از نتایج آن ها مشخص شده است.

وی با بیان اینکه «اینکه شورای عالی فضای مجازی در خصوص تلگرام چه تصمیمی خواهد گرفت هنوز مشخص نیست» گفت: اما من معتقدم که هدف درست را باید از روش درست محقق کرد. وقتی به دنبال آن باشیم که هدف درست را  از روشی نادرست محقق کنیم، در نهایت با ناکارآمدی مواجه خواهیم شد.

مافی خاطرنشان کرد: مبتنی بر تجربیات گذشته می توان پیش بینی کرد که فیلترینگ تلگرام مقصود را حاصل نمی کند و مردم را برای استفاده از پیام رسان های داخلی نظیر پیام رسان سروش ترغیب نخواهد کرد، در نهایت مردم پس از مدتی به سراغ استفاده از یک پیام رسان خارجی دیگر می روند.

مافی در ادامه بیان کرد: برخی استدلال می کنند که فیلترینگ راهکاری است که کشورهای توسعه یافته نیز به سراغ آن رفته اند پس ما نیز باید به دنبال فیلترینگ باشیم که استدلال نادرستی است چراکه به اقدامات دولت ها پیش از  اعمال فیلترینگ توجه نشده است. فیلترینگ یک راهکار سلبی است و راهکار سلبی نیز فی نفسه غلط نیست اما چنانچه در شرایطی نامتناسب استفاده شود، نتیجه بخش نخواهد بود و حتی می تواند نتیجه عکس به دنبال داشته باشد.

مافی خاطرنشان کرد: کشورها و دولت هایی که برخی از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مجازی را فیلتر کرده اند و نتیجه نیز گرفته اند، عمدتا پیش از این اقدام با تقویت نمونه های مشابه و مورد تایید خود در جامعه، احساس نیاز به استفاده از یک پیام رسان خاص را از بین برده اند اما ما عمدتا برعکس عمل کرده ایم پیش از آنکه راهکار سلبی ایجاد کرده و تقاضای موثر برای استفاده از پیام رسان های داخلی ایجاد کنیم، به سراغ اعمال محدودیت رفته ایم و این روش به نتیجه نخواهد رسید.

مافی با اشاره به اینکه درس گرفتن از تجربیات گذشته در جامعه امروز یک الزام برای نظام تصمیم گیری کشور است، گفت: دیگر فرصت برای اشتباه وجود ندارد چراکه آستانه تحمل جامعه دیگر مانند سابق نیست، به گونه ای که بعید نیست با اعمال فیلترینگ تلگرام نه تنها اهداف مورد وفاق محقق نشود بلکه عوارض و خسارات جدیدی نیز به بار آید.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، گفت: واقعیت را نباید نادیده گرفت مردم نسبت به پیام رسان های داخلی، درست یا غلط اعتماد ندارند مسئله اصلی بی اعتمادی مردم به نظام تصمیم گیری و برخی دستگاه های مسئول در داخل کشور است. من بعید می دانم که این مسئله را با فیلترینگ بشود حل کرد. وقتی جایگزین مطلوب و مورد اعتمادی برای مردم وجود ندارد.

وی تصریح کرد: زمانی می توان تلگرام را فیلتر کرد که نیاز به استفاده از این پیام رسان را در جامعه کاهش داده باشیم تلگرام و جمعیت چند ۱۰ میلیونی کاربران ایرانی آن را در حالی که به آن نیاز دارند نمی توان با یک تصمیم و دفعتا از حضور در این فضا منع کرد.

رئیس کمیته حمایت از کسب و کارهای الکترونیک در مجلس گفت: اگر تلگرام فیلتر شود، از آنجا که مردم احساس خواهند کرد که نظام تصمیم گیری کشور آن ها را تحت فشار گذاشته است و به خواست آن ها بی توجه است، طبعا نسبت به عملکرد آن دلسرد و بی اعتماد خواهند شد بنابراین بزرگ ترین عارضه این کار تعمیق بی اعتمادی موجود میان مردم و دستگاه های مسئول است. گستردگی و شدت این بی اعتمادی به گونه ای خواهد بود که می تواند وضعیت سرمایه اجتماعی کشور را به حد بحرانی نزدیک کند.

منبع : ایسنا


منبع : بزرگ‌ترین عارضه فیلترینگ تلگرام تعمیق بی‌اعتمادی میان مردم و دستگاه‌های مسئول استهیواتک , سامانه مشاوره هیواتک , رفع مشکلات رایانه , رفع مشکلات موبایل , رفع مشکلات اینترنت , پاسخگویی به سوالات کامپیوتری , پاسخگویی به سوالات رایانه ای , پاسخگویی به مشکلات رایانه ای , سامانه رایانه کمک هیواتک , رایانه کمک هیواتک , رایانه کمک تلفنی , مشاوره خرید موبایل , رفع مشکلات کامپیوتری , مشکلات کامپیوتری تلفنی , مشاوره خرید لپ تاپ , معرفی پیام رسان تلگرام و نحوه عضویت , خاموش شدن چراغ اینترنت مودم و قطع و وصل شدن اینترنت , روش های پاکسازی فایل های اضافی اندروید , معرفی شبکه اجتماعی اینستاگرام و عضویت , علت وصل نشدن کامپیوتر به اینترنت در ویندوز 7 , رفع مشکل دانلود نکردن در گوشی ها , چگونه آیفون را ریست فکتوری کنیم , علائم سوختن کارت گرافیک کامپیوتر , از بین بردن ویروس شورت کات در ویندوز , وقتی آیفون هنگ میکند چه باید کرد؟ , راهنمای اتصال گوشی موبایل به تلویزیون , معرفی پیام رسان گوگل الو ویژگی های آن , رفع مشکل ورود به اینستاگرام , اتصال به کامپیوتر دیگران از طریق اینترنت , بررسی و رفع مشکل نصب زاپیا برای ویندوز , مزیت ویندوز فون نسبت به اندروید , چگونه تیک دوم تلگرام را برداریم؟  , مک فیلتر در مودم دی لینک , آپدیت تلگرام 4.5 , آموزش تغییر رمز جیمیل , حل مشکل ماندن روی لوگو اپل , پر شدن حافظه آیفون , ارور 3194 هنگام ریستور آیفون , ویرایش جیمیل و تغییر شماره تلفن جیمیل , راهنمای نرم افزار اندروید سامانه ثنا , فراموش کردن سوالات امنیتی اپل آیدی , فعال کردن Find My iPhone , پیدا کردن گوشی آیفون دزدیده شده , چگونه کش تلگرام را پاک کنیم ؟ , دادن مک ادرس به مودم tp-link , مک فیلترینگ مودم زایکسل , نصب کارت صدا , عمودی نوشتن در ورد , ریکاوری عکسهای پاک شده تلگرام , ارور ساخت اکانت اینستاگرام , باز کردن قفل گوشی سامسونگ , پاک کردن other ایفون , رفع مشکل قطع شدن صدا در ویندوز ( ویندوز7 , 8.1 , 10 ) , مشکل روشن نشدن آیفون , تشخیص گوشی قاچاق از گوشی اصل , کد تست گوشی سامسونگ ( کد های مخفی سامسونگ ) , فارسی کردن زبان اینستاگرام , فعال سازی و لغو رومینگ همراه اول , مسدود کردن تماس های دریافتی ایفون , حذف اپل آیدی , گذاشتن پیام ثابت در لایو استوری , آنبلاک کردن در اینستاگرام , چگونه کلش را سیو کنیم ؟  , دو قراردادی که آتیه‌سازان را با مشکل مواجه کرد  , خانه‌های روستایی بیمه می‌شوند , صرف‌نظر از درآمد مالیاتی به بهای افزایش ضریب نفوذ بیمه , ماجرای تلگرام ویروسی چه بود؟ , بعد از سرقت یا گم شدن گوشی همراه باید چکار کنیم؟  , نسخه به‌روزرسانی شده برای آیفون‌ها منتشر شد , کدام شهرها زودتر به اینترنت ۵G مجهز می‌شوند؟ , آئین‌نامه حمایت‌های قضایی از دانشجویان ابلاغ شد , شکایت از تعیین سقف حقوق برای مقامات و مدیران دولتی , منابع درمان تامین اجتماعی را به خزانه نریزید , گلایه کارگران از مجلس به‌خاطر مصوبه ضد تأمین اجتماعی در بودجه ۹۷ , کاهش 4.4 درصدی موجودی پرونده های دادگستری استان کرمان , تسک میران، وارد کننده قانونی و رسمی محصولات MI در ایران , رجیستری تبلت پس از رفع موانع واردات , شیائومی مشمول رجیستری شد , عرضه قانونی محصولات برند MI در ایران