به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، یکی از مهم ترین پرونده های در حال رسیدگی در دستگاه قضا پرونده موسوم به گلیم و گبه کرمانشاهان است. پرونده ای که در آن یک فرد به کلاهبرداری به مبلغ ۲۳۸ میلیارد تومانی از مردم اقدام کرده است.

پرونده ای که باعث ضرر و زیان بسیاری به مردم این استان شده و به گفته عدالتخواه رئیس کل دادگستری این استان، دستگاه قضایی کشور تمام تلاش خود را کرده تا کمترین ضرر و خسارت به مردم وارد شود.

در همین زمینه حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان در رابطه با آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: دادگاه این پرونده به زودی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، نهم آبان سال گذشته خبری مبنی بر دستگیری فردی کلاهبردار در پرونده موسوم به فرش و گبه کرمانشاهان بر روی خروجی رسانه ها منتشر شد.

پرونده ای که در آن ارقام ۱۷۰ میلیارد تومان، ۲۵۰ میلیارد تومان، ۲۰۰ میلیارد تومان و ارقامی این چنینی مبلغ کلاهبرداری متهم آن بود و حجم زیادی از شکات را به همراه داشت.

با این حال دستگاه قضایی با درایت و تدبیری ویژه به این پرونده ورود کرد. از تحت نظر قرار دادن متهم و جلوگیری از خروج وی از کشور تا انجام ابتکارات و نوآوری در نحوه رسیدگی به پرونده و سرعت بخشیدن در رسیدگی های قضایی و حقوقی با دقت و سرعت انجام شد.

 

دریافت مجوز فعالیت از سازمان صنعت و معدن آغاز کلاهبرداری ها

مجتبی ملکی دادستان وقت کرمانشاه چند روز پس از دستگیری متهم در مصاحبه ای با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با تشریح جزئیات کلاهبرداری میلیاردی در کرمانشاه گفت: این متهم ابتدا از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوزی را برای تولید گلیم، گبه و قالی می گیرد.

 

تبلیغات فریبنده با پرداخت سود ۷۲ درصدی

وی گفت: سپس با مقدماتی کار خود را آغاز و پس از مدتی با نصب و پخش اطلاعیه ‎ در سطح شهر با عنوان اعطای سود زیاد مشارکتی، با این کار سود ۷۲ درصد را به مردم پیشنهاد داده است. این شخص مردم را با این سود های کلان به نوعی وسوسه کرده و آن ها نیز به وی اعتماد می کنند و هر چه پول داشته اند را برای دریافت سود های کلان نزد این فرد سرمایه گذاری می نمایند.

این مقام قضایی اظهار کرد: این فرد کار تولید فرش و گبه را ادامه می دهد؛ اما تمرکز اصلی وی دریافت وجوه از مردم به بهانه پرداخت سود های کلان بوده است. نهایتا با این روش و تبلیغات فراوان وجوه زیادی را از مردم اخذ کرده و بررسی هایی که تاکنون انجام شده نشان می دهد حدود ۲۲۰ میلیارد تومان پول از مردم دریافت کرده است و حالا مردمی که با هزار مشکل مالی به این فرد اعتماد کرده و پول و سرمایه خود را به وی داده بودند، حالا با مراجعه به دستگاه قضایی انتظار برخورد و استرداد وجوه را دارند.

 

یک متهم و ۱۳ هزار مالباخته شاکی

محمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان با اشاره به آخرین وضعیت پرونده موسوم به گلیم و گبه کرمانشاهان و نحوه رسیدگی دستگاه قضایی به آن می گوید: در این پرونده تعداد ۱۳ هزار ۶۳ نفر شاکی وجود دارد که از این تعداد بیش از ۲۴ هزار نفر قرارداد سرمایه گذاری با متهم منعقد کرده اند؛ یعنی ممکن است یک نفر بیش از چند قرارداد با متهم منعقد و سرمایه گذاری کرده باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه توضیح می دهد: میزان قرارداد های شکات با متهم متفاوت است. از صد هزار تومان داریم تا ۶۰۰ میلیون تومان که با متهم پرونده قرارداد سرمایه گذاری منعقد کرده اند. مثلا ما حدود ۱۸۰ نفر شاکی از این ۱۳ هزار نفر داریم که بالای ۱۰۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان قرارداد سرمایه گذاری با متهم امضا کرده اند. ما آن ۱۸۰ نفر را به طور کامل در دادگاه ها حاضر می کنیم؛ اما الباقی را به طور تصادفی، ولی با حضور وکلا در جلسه های رسیدگی حاضر می کنیم.

 

۲۳۸ میلیارد تومان میزان پولی که کلاهبرداری شد


این مقام عالی دستگاه قضایی استان کرمانشاه به مبلغ دقیق تر کلاهبرداری و شناسایی اموال متهم اشاره می کند و می گوید: در این پرونده ۲۳۸ میلیارد و ۳۲۶ میلیون تومان پول توسط متهم از مردم کلاهبرداری شده است. البته دستگاه قضایی هم تا جایی که توانسته است اموال این فرد را شناسایی و توقیف کرده است که بتوانیم ان شاءالله اموال را به قیمت خوب و مناسب به فروش برسانیم و بخشی از پول مردم را به جیبشان برگردانیم.

عدالتخواه می گوید: هرچند که متهم بخشی از این پول ها را حیف و میل کرده است و متاسفانه تمامی پول های مردم به جیبشان باز نمی گردد. باید گفت که سرمایه اولیه جذب شده چیزی بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان بوده است که از این مقدار یک سوم به عنوان سود به خود سرمایه گذاران پرداخت شده است.

وی ادامه می دهد: یعنی متهم حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیارد تومان از سرمایه ها را باز توزیع کرده است. از دو سوم باقی مانده اموال، بخشی از آن متاسفانه با خرید های گران و غیر ضرور به نوعی حیف و میل شده است که کار برای فروش آن سخت شده است.

این مقام قضایی استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر عنوان اتهامی این فرد کلاهبرداری و اخلال در نظم اقتصادی کشور است. البته این فرد در این پرونده اصلا شریک و معاون جرم هم نداشته است؛ یعنی خود او به تنهایی اقدام به این کلاهبرداری عظیم کرده است. حتی کارمند و کارگزار این فرد هم در شرکت او سرمایه گذاری کرده بودند. بدین معنی که حتی به کارمند خود هم رحم نکرده و سر او را هم کلاه گذاشته است.

 

پرداخت سود از جیب مردم برای فریب مردم

رئیس شورای قضایی استان کرمانشاه در رابطه با نحوه کلاهبرداری این متهم می گوید: این متهم خود را در بین مردم تولید کننده فرش دستباف معرفی کرده است.

وی می گوید: این متهم از پول هایی که از خود مردم دریافت می کرده به خودشان سود می داده است و با این کار به فریب دادن مردم اقدام کرده است. یعنی اگر این روند ادامه پیدا می کرد این فرد دیگر پولی نداشت که بخواهد به عنوان سود به مردم بدهد و این کارش صرفا یک کار نمایشی برای ترغیب مردم به سرمایه گذاری بوده است.

 

حیف و میل سرمایه مردم با خرید اسب، گوسفند، پشم و سنگ تزئیبی

این مقام قضایی تصریح می کند: این فرد حدود ۷۰۰ تن نخ و پشم خریده است که فروش این ها کار راحتی نیست. ده ها دستگاه خودرو مدل بالا، تعداد زیادی اسب و گوسفند، موتور، گلیم، گبه، سنگ های تزئینی از جمله اموالی است که از این فرد تاکنون شناسایی شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهار می کند: با حمایت هایی که از جانب مسئولان ارشد صورت گرفته است روند رسیدگی به این پرونده به طور ویژه ای در دستور کار قرار دارد. به عنوان نمونه برای این پرونده با مسئولین عالی رتبه دستگاه قضایی کشور جلساتی برگزار شده است. چون مسئولان ارشد دستگاه قضایی هم نسبت به رسیدگی سریع و بادقت تاکید دارند.

 

صرف بیش از ۱۵۰۰ ساعت کار بر روی پرونده

عدالتخواه عنوان می کند: در دستگاه قضایی استان کرمانشاه خیلی بر روی این پرونده کار صورت گرفته و صرفا توسط ریاست دستگاه قضایی استان بیش از ۱۵۰۰ ساعت وقت صرف این پرونده شده است.

 

ابتکار در نحوه ثبت شکایت ها

وی در رابطه با نحوه مدیریت ثبت شکایت ها می گوید: در این پرونده ثبت شکایات به صورت الکترونیکی انجام شد. یعنی شکات باید در ابتدا برای دریافت ابلاغ الکترونیک در سامانه ثنا ثبت نام می کردند تا شکایتشان در سیستم سمپ قرار گیرد.

این مقام عالی قضایی استان کرمانشاه اظهار می کند: طبیعتا ثبت نام و دریافت شکایات این ۱۳ هزار نفر کار سنگین و پرحجمی بود. در حالت عادی یک کارمند مگر چقدر می تواند شکایت ثبت کند؟ چون طبیعتا کار های دیگری هم دارد.

عدالتخواه تصریح می کند: در این رابطه یعنی دریافت شکایاتی که ممکن بود ۲ سال زمان ببرد با بسیج ۷۰ کارمند در ساعات کاری عصر در طی ۳۰ الی ۴۰ روز انجام شد.

 

استفاده از وکلای معاضدتی در راستای حمایت از مردم

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه بیان می کند: با توجه به فراوانی شکات برای تشکیل شدن این دادگاه که همه شکات حضور داشته باشند مکانی به بزرگی یک ورزشگاه ۱۲۰ هزار نفری احتیاج داشتیم. موضوعی که تقریبا غیرممکن بود. ما برای این مشکل یک راه حل داریم.

وی توضیح می دهد: در این خصوص ۱۱۲ نفر از وکلای قوه قضاییه پایه کار شدند که در رسیدگی ها به ما کمک کنند. اما برای هر وکیل حدودا ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر موکل در نظر گرفته ایم که به عنوان وکیل معاضدتی مالباختگان در جلسات رسیدگی ها حضور داشته باشند. یعنی این ۱۳ هزار شاکی بین این ۱۱۲ نفر وکیل معاضدتی تقسیم شده اند.

 

منبع : خبرگزاری میزان


منبع : برگزاری دادگاه پرونده کلاهبرداری گلیم و گبه


هیواتک , سامانه مشاوره هیواتک , رفع مشکلات رایانه , رفع مشکلات موبایل , رفع مشکلات اینترنت , پاسخگویی به سوالات کامپیوتری , پاسخگویی به سوالات رایانه ای , پاسخگویی به مشکلات رایانه ای , سامانه رایانه کمک هیواتک , رایانه کمک هیواتک , رایانه کمک تلفنی , مشاوره خرید موبایل , رفع مشکلات کامپیوتری , مشکلات کامپیوتری تلفنی , مشاوره خرید لپ تاپ , معرفی پیام رسان تلگرام و نحوه عضویت , خاموش شدن چراغ اینترنت مودم و قطع و وصل شدن اینترنت , معرفی قابلیت پخش زنده در اینستاگرام و لایو استوری  , راهنمای نصب فونت در ویندوز و اضافه کردن فونت ویندوز 7,8,10 , نشانه های سوختن هارد و خرابی هارد دیسک کامپیوتر , استفاده همزمان از چند اکانت اینستاگرام در یک گوشی , روش های کم کردن صدای فن کامپیوتر , نحوه آپدیت اندروید 6 برای گلکسی اس 5 سامسونگ , آموزش دور زدن حالت روح تلگرام و حالت روح موبوگرام , آشنایی با بیمه سلامت ایرانیان و نحوه ثبت نام بیمه سلامت , بروز رسانی مرورگر گوگل کروم و آپدیت موزیلا فایرفاکس , راهنمای ورود به سامانه ثنا و استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا , اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز و تغییر زبان ویندوز , راهنمای استفاده از تیم ویور و کنترل از راه دور کامپیوتر , نحوه پنهان کردن فایل در کامپیوتر و آشکار کردن فایلهای مخفی , مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی در منزل و جمع آوری سوابق بیمه , ساخت استیکر شخصی تلگرام به وسیله ربات ساخت استیکر , کنترل موبایل دیگران با کامپیوتر و رفع مشکلات موبایل از راه دور , راهنمای تبدیل گوشی موبایل اندروید به کنترل تلویزیون , راهنمای حذف اکانت یاهو و بازیابی ایمیل یاهو , کاهش مصرف اینترنت ویندوز 10 در یک دقیقه , فراموش کردن رمز جیمیل و بازیابی پسورد جیمیل , راهنمای سامانه سهام عدالت و نحوه مشاهده صورتحساب و دریافت سهام عدالت , چگونه اکانت اینستاگرام خود را بازگردانیم , نحوه پیگیری سهام عدالت با کد ملی در سامانه رهگیری سهام عدالت , اضافه شدن تماس صوتی به تلگرام , مخفی کردن استوری اینستاگرام و حذف استوری از اینستاگرام , راهنمای سامانه ثبت نام کتاب درسی و خرید اینترنتی کتب درسی , بالا بردن امنیت تلگرام و جلوگیری از هک شدن تلگرام , آموزش ساخت ایمیل یاهو و ورود به ایمیل , ثبت شماره حساب سهام عدالت و شناسه شبا سهام عدالت  , بالا بردن امنیت اینستاگرام و جلوگیری از هک شدن اینستاگرام , ویژگی های گوشی مناسب خانم ها و معرفی مدل های مناسب بانوان , مزایای حذف اکانت تلگرام یا دیلیت اکانت تلگرام چیست , مشاوره خرید گوشی های غیر لمسی و گوشی های دارای صفحه کلید , ارسال پیام تصویری تلگرام و دانلود تلگرام جدید نسخه 4  , نحوه تغییر مدیر اصلی کانال تلگرام , راهنمای پیگیری پرونده قضایی با کد ملی و دریافت رمز پرونده , رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی اندروید , دلایل بالا نیامدن کامپیوتر و گیر کردن روی آرم مادربورد , مشاوره خرید گوشی مناسب سالمندان و مخصوص افراد مسن , روش های کاهش مصرف اینترنت تلگرام , پاک کردن کش مرورگر کروم و مرورگر فایرفاکس , نحوه اضافه کردن کیبورد فارسی و انگلیسی به اندروید , پاک کردن تاریخچه و پسورد های ذخیره شده در مرورگر  , روش های رسم نمودار در اکسل , رفع مشکل هنگ کردن تلگرام و کرش دیتا در تلگرام , رفع مشکل باز نشدن استوری اینستاگرام , رفع مشکل باز نشدن صفحه تنظیمات مودم , ترفند های نوشتن پاورقی در ورد , معرفی نرم افزار مسیریاب waze ویز , راهنمای خرید لپ تاپ دانشجویی , راهنمای حذف اکانت جیمیل و حذف همه نامه ها در جیمیل , راهنمای تغییر اندازه فونت اندروید , تایپ فارسی در ورد و رفع مشکل برعکس تایپ شدن در ورد , معرفی آنتی ویروس قوی برای گوشی های اندروید , راهنمای غیر فعال سازی آپدیت ویندوز , آموزش بکاپ گیری از اندروید و کلیه اطلاعات گوشی , ساخت گروه اینستاگرام و حذف گروه ساخته شده در اینستاگرام , نحوه قرار دادن فیلم در پاورپوینت , ویژگی های نسخه جدید تلگرام و تغییرات جدید تلگرام را بشناسیم , نحوه فرستادن آهنگ در آیفون از تلگرام , جلوگیری از تگ شدن در اینستاگرام و آرشیو کردن پست ها در اینستاگرام , رفع مشکل باز نشدن سایت ها با تغییر DNS اینترنت , راهنمای به اشتراک گذاری پست های اینستاگرام , پین کردن پیام در گروه تلگرام و پین کردن مخاطب در تلگرام , راهنمای ریپورت اینستاگرام و خارج شدن از ریپورت اینستاگرام , راهنمای آپدیت ویندوز 10 , راهنمای دریافت تیک آبی اینستاگرام , راهنمای انتقال برنامه به کارت حافظه اندروید , راهنمای روت کردن گوشی اندروید و مزایا و معایت روت کردن گوشی , نوشتن فرمول در ورد و تایپ فرمول ریاضی در نرم افزار تایپ فرمول , آشنایی با سایت اینستاگرام تحت وب و پست گذاشتن از سایت اینستاگرام , راهنمای کانفیگ مودم تی پی لینک و تنظیمات مودم تی پی لینک , راهنمای کانفیگ مودم زایکسل و تنظیمات مودم زایکسل  , راهنمای جستجو در اینستاگرام و سرچ کردن در نرم افزار اینستاگرام , راهنمای حل مشکل اتصال به وای فای در ویندوز 8 و 7 ( Limited Access ) , آموزش رفع مشکل آپلود نشدن فیلم در اینستاگرام , رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت در اندروید , آموزش گذاشتن چند عکس و فیلم کنار هم در اینستاگرام , معرفی بهترین نرم افزارهای ویرایش فیلم اندروید , برنامه دانلود استوری اینستاگرام با نرم افزار OGInsta , آموزش بستن کامنت اینستاگرام , معرفی نرم افزار های کاهش حجم فیلم برای اندروید , آموزش برطرف نمودن خطای USB Device Not Recognized , آموزش خصوصی کردن اینستاگرام , راهنمای خرید گوشی برای بازی , آموزش پارتیشن بندی ویندوز بعد از نصب , آموزش کانفیگ مودم در حالت bridge و ساخت کانکشن در ویندوز 7 , افزودن توضیحات پروفایل تلگرام و اضافه کردن بیو به پروفایل تلگرام , معرفی نرم افزار بلک لیست برای اندروید , آموزش کامل تنظیمات پرینت در ورد , راهنمای خرید گوشی مخصوص کودکان  , علت قرمز شدن چراغ اینترنت مودم چیست , آموزش کامل پرینت گرفتن در اکسل , مراحل راه اندازی اولیه گوشی اندروید , آموزش ساخت یوزر جدید در ویندوز 7 , راهنمای رایت سی دی در ویندوز 10 و 7 , راهنمای آپدیت اندروید گوشی , راهنمای پاک کردن ویندوز اضافی , راهنمای جلوگیری از آپدیت خودکار برنامه ها در اندروید , راهنمای اتصال اینترنت موبایل به کامپیوتر , آموزش کار با آیتونز یا آیتیونز , راهنمای فعال سازی کیبورد فارسی آیفون , راهنمای خارج شدن از ریپورت تلگرام , راهنمای پیدا کردن رمز وای فای , راهنمای رفع مشکل ارور 1009 در آیفون ( Error 1009 ) , راهنمای حل مشکل عدم دریافت کد تلگرام , راهنمای تعویض کارت ملی و ثبت نام کارت ملی هوشمند , آشنایی با استوری لایو دو نفره قابلیت جدید اینستاگرام , نحوه مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا , راهنمای تنظیمات اینترنت در ویندوز 10 , آموزش ریست گوشی ( ریست فکتوری انواع گوشی ) , آنچه در مورد بلاک اینستاگرام باید بدانید , کانال تلگرام و پرسش و پاسخ های مرتبط با آن , راهنمای ثبت نام در سامانه سماح اربعین 96 , تله گرام ، تلگرام غیر رسمی آیفون , آموزش دانلود عکس پروفایل اینستاگرام , آموزش دانلود فیلم اینستاگرام , راهنمای حل مشکل زیرنویس فارسی در kmplayer , آموزش ریپورت کانال تلگرام , راهنمای نصب ویندوز 10 , بیزینس پروفایل اینستاگرام و چگونگی تبدیل اکانت معمولی به بیزینس پروفایل , آموزش حذف کانال تلگرام و غیر فعال کردن leave channel , قیمت آیفون 8 ، زمان عرضه و ویژگی های آیفون 8 , راهنمای دایرکت اینستاگرام , راهنمای کرک نرم افزار های مختلف , آموزش فعال سازی iMessage و FaceTime بدون هدر رفتن شارژ سیم کارت , راهنمای حل مشکل باز نشدن اینستاگرام , بررسی امنیت موبوگرام , 11 روش برای افزایش فالوور اینستاگرام , آموزش قرار دادن لینک در اینستاگرام , معرفی موبوگرام دوم , ترفندهایی برای مدیریت کانال تلگرام  , چگونه دو اکانت تلگرام در یک گوشی داشته باشیم  , مدیریت کانال تلگرام در کامپیوتر چگونه است ,  آموزش کار با بومرنگ اینستاگرام در آیفون , نحوه پیدا کردن کانال تلگرام , آپدیت اینستاگرام با قابلیت ارسال استوری به دایرکت   , آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندروید , چند روش برای ریکاوری عکسهای پاک شده اندروید , آموزش آپدیت آیفون به iOS11 , تنظیمات اینترنت و نحوه رفع مشکلات اتصال به اینترنت , آموزش دانگرید از iOS11 به iOS10 در آیفون , تنظیمات مودم اینترنت ADSL را بیاموزیم , آموزش فعال کردن 4g در اندروید و آیفون , آموزش گرفتن اسکرین شات آیفون , آموزش دانلود از یوتیوب , بررسی تخصصی دوربین آیفون 7 پلاس , رام گوشی و انواع رام اندروید , آموزش گذاشتن هشتگ در اینستاگرام , تبدیل آهنگ به رینگتون آیفون , آموزش نصب رام , آموزش نصب رام هواوی ( فلش کردن گوشی هواوی ) , ایردراپ ( AirDrop ) در آیفون , حذف اینستاگرام و معانی آن , تنظیمات اثر انگشت آیفون ( Touch ID آیفون ) , آموزش رمز گذاشتن روی آیفون , لغو آهنگ پیشواز , تبدیل فیلم به گیف , ریستور آیفون ، آیپد و آیپاد , بکاپ گرفتن از آیفون ، آیپد و آپیاد , فراموش کردن رمز آیفون و disable شدن آیفون , آشنایی با مودم سیم کارتی d-link DWR-932 و نصب آن , کانفیگ مودم d-link DWR-932 , بازی تلگرام و ربات بازی گروهی تلگرام , نصب رام htc , بهترین دانلود منیجر اندروید , اکانت اینستاگرام و نحوه ساخت آن , ردیابی گوشی دزدیده شده یا گم شده , تنظیمات مودم tp-link M7350 , گیفت کارت رایگان اپل , گرفتن فیلم از صفحه گوشی , در صورت فراموش کردن رمز اپل آیدی چه کنیم ؟ , باز کردن قفل گوشی اندروید  , فراموش کردن اپل آیدی , دلایل کند بودن ویندوز 10 , مک فیلتر در مودم دی لینک , آپدیت تلگرام 4.5 , آموزش تغییر رمز جیمیل , حل مشکل ماندن روی لوگو اپل , پر شدن حافظه آیفون , ارور 3194 هنگام ریستور آیفون , ویرایش جیمیل و تغییر شماره تلفن جیمیل , راهنمای نرم افزار اندروید سامانه ثنا , فراموش کردن سوالات امنیتی اپل آیدی , فعال کردن Find My iPhone , پیدا کردن گوشی آیفون دزدیده شده , چگونه کش تلگرام را پاک کنیم ؟ , دادن مک ادرس به مودم tp-link , مک فیلترینگ مودم زایکسل , نصب کارت صدا , عمودی نوشتن در ورد , ریکاوری عکسهای پاک شده تلگرام , ارور ساخت اکانت اینستاگرام , باز کردن قفل گوشی سامسونگ , پاک کردن other ایفون , رفع مشکل قطع شدن صدا در ویندوز ( ویندوز7 , 8.1 , 10 ) , مشکل روشن نشدن آیفون , تشخیص گوشی قاچاق از گوشی اصل , کد تست گوشی سامسونگ ( کد های مخفی سامسونگ ) , فارسی کردن زبان اینستاگرام , فعال سازی و لغو رومینگ همراه اول , مسدود کردن تماس های دریافتی ایفون , حذف اپل آیدی , گذاشتن پیام ثابت در لایو استوری , آنبلاک کردن در اینستاگرام , چگونه کلش را سیو کنیم ؟ , سوابق بیمه - سابقه بیمه تامین اجتماعی خود را چگونه مشاهده کنیم ؟ , اشتراک گذاری عکس و فیلم در اینستاگرام , خواندن دایرکت بدون سین خوردن در اینستاگرام